Emocionální intimita je v manželství důležitější než sex

Bez emocionální intimity se neobejde téměř žádný vztah. Naopak právě díky této důvěrnosti lze udržet při životě a ve funkci dlouhodobý vztah, v němž třeba už příliš neklape sex.

Emocionální intimita by se měla živit kvalitně stráveným časem ve dvou. Důležité je i občasné gesto lásky, jako je držení za ruce, obejmutí či líbání.

Anketa

Máte ve vztahu dostatek emocionální intimity?

Ne, časem naprosto vymizela.
15.9%
Ne, nic proto neděláme.
2.5%
Ne, ale ještě úplně nevyhasla.
5.3%
Ano, snažíme se o to oba.
42.3%
Ano, jsme stále velmi zamilovaní.
23.5%
Ano, ale často to záleží na mé iniciativě.
8.3%
Nevim.
2.2%
Celkem hlasovalo 1745 čtenářů.

Londýn - červen 2009

Intimita totiž přispívá ve vztahu k podpoře důvěry a vzájemného respektu. Je však nutné o ni pečovat, protože s problémy, zodpovědností, dětmi a dalšími povinnostmi jí většinou ubývá a začíná se potichu vytrácet. Bez ní je ale manželství příliš vratké.

„Zdravý intimní vztah pozitivně ovlivňuje všechny aspekty života. Abychom si udrželi intimitu, musíme překonat své strachy ze sexuality, z odmítnutí partnerem, z bolesti a ze zklamání při sexu,“ tvrdí sexuoložka Karen Boylová z University of Glasgow.

Stačí drobná gesta

Emocionální intimita se přitom musí živit kvalitně stráveným časem ve dvou. Důležité je občasné gesto lásky, jako je držení za ruce, obejmutí či líbání.

Lepší než návštěva kina, kde se člověk nemůže moc intimně projevovat, je třeba společný sport, při kterém si milenci mohou otevřeně povídat. Podle odborníků kdo si spolu hraje, ten už spolu zůstane.
Důležitý je i čas strávený v posteli. Nemělo by jít jen o sex či spánek. Ale například věci, jako držení se v posteli za ruce a povídání si před usnutím.

Zároveň je dobré se naučit naslouchat, správně se vyjadřovat a nejenom brát, ale také dávat.