Objevte svůj převládající živel


Živly neboli elementy souvisejí s lidskou osobností a v každém člověku jeden nebo dva z nich převažují. Pokud poznáte, které živly ve vás působí silně a které slabě, může vám to pomoci stát se vyrovnanými a výkonnými.

Živlům mohou odpovídat i nálady - například: „Jsem celý nažhavený" nebo „Cítím se tu jako ryba ve vodě".

Astrologická vodítka
Jiný dobrý náznak, co by mohlo být vaším převládajícím živlem, před?stavuje vaše znamení zvěrokruhu. Zemní znamení jsou Býk, Panna a Kozoroh; vodní znamení Rak, Štír a Ryby; vzdušná Blíženci, Váhy a Vodnář; a ohnivá znamení Skopec, Lev a Střelec. Nicméně vaše znamení zvěrokruhu je jenom slunečním znamením a představuje pouze jednu stránku vašeho astrologického charakteru. Pokud si necháte vypracovat horoskop podle data a hodiny vašeho narození, možná položí důraz na jiné živly.

Rozhodujete-li se, který živel u vás převažuje, potřebujete otevřenou mysl. Prostudujte si následující popisy a rozhodněte se, který z nich vám nejvíce odpovídá.

Země
Většinou se chováte prakticky, máte dost zdravého rozumu. Uvědomujete si své tělo i jeho potřeby, můžete být požitkářští a nestřídmí. Obecně si dobře poradíte s plánováním, organizací a financemi. Náležíte-li k tomuto prvku, pravděpodobně potřebujete ze všech čtyř živlů nejmenší ochranu, neboť není snadné vás vyvést z míry. Někdy je pro vás obtížné dohlédnout za přítomný okamžik a potřebu ochrany můžete pocítit, čelíte-li něčemu nestálému, proměnlivému a imaginárnímu. Při zacházení s duchovnem vám může chybět rozlet, a možná budete potřebovat zvláště živel ohně, aby vás vyrovnal a povzbudil.

Voda
Máte sklon k emocionálnímu a soucitnému chování, vážíte si důvěrných svazků s ostatními lidmi. Poněvadž chápete potřeby druhých, můžete jim být velkou oporou. Zároveň však můžete být přecitlivělí a náchylní brát si věci osobně. Jste romantičtí snílci, laskaví a ohleduplní. O ostatní se možná staráte až úzkostlivě, sami však potřebujete pomoci, abyste se dokázali postarat sami o sebe. Nezaujatý a logický přístup vám může někdy připadat jako bezcitnost. Možná potřebujete živel vzduchu, aby vám dodal lehkost a odstup a chránil vás před nerovnováhou.

Vzduch
Máte sklon k upovídanosti, sdílnosti a zahleděnosti do vlastních myšlenek. Obecně dáváte přednost tomu, aby s vámi ostatní mluvili na rovinu a říkali, co si myslí. Rádi používáte mozek a hledáte odpovědi na problémy. Umíte být velmi bystří, duchaplní a jasně uvažující, ale také si můžete udržovat přílišný odstup - zvlášť od svých vlastních pocitů. To může vést k úzkosti a nervozitě. Emoce vám mohou připadat jako pěkný zmatek a možná potřebujete, aby vám trocha vodního živlu pomohla vyrovnat se s realitou vlastních i cizích pocitů a uklidnit se.

Oheň
Jste dynamičtí a energičtí, většinou působíte docela sebejistě. Jste člověk ideálů a svět je pro vás něco jako hřiště. Často ochotně důvěřujete svým vnitřním vizím, ale do neradostné reality života, představované například hypotékou nebo každodenní rutinou, už možná tak žhaví nejste. Snadno se urazíte a možná vás drtí příliš všednosti. Zemní živel vám může pomoci, abyste byli praktičtější, a zabránit tomu, abyste se dostali do konfliktu s životní realitou. Také vám dovolí, abyste byli pevní a výkonní.