Nejčastější potíže se zády


Problémy spojené s opotřebováním páteře jsou podle zdravotních pojišťoven zodpovědné za téměř 20 procent případů pracovní neschopnosti. Žádné jiné potíže nezpůsobují tolik procent pracovní neschopnosti z důvodu zdravotních indispozic.
Mnohem více než zaměstnavatelé tím však trpí postižení: Každý pohyb je pro ně utrpením a kvalita života je silně omezena. Nejsou však bolesti zad jako bolesti zad. Podle příčiny se mohou projevovat pícháním, tlakem nebo tahem a někdy vystřelují až do vzdálených oblastí zad. Většinu bolestí zad lze zařadit do následujících kategorií.

POTÍŽE ZAD SPOJENÉ S DRŽENÍM TĚLA
Špatné držení těla může mít různé příčiny: Vrozené nebo získané chybné postavení páteře, slabá vazivová a podpůrná tkáň, ochablé nebo zkrácené svaly, nadměrná zátěž nějaké části těla nebo některé jeho poloviny a dlouhodobá nesprávná pozice při sezení. V neposlední řadě mohou k nepřirozenému držení těla vést bolesti zad nebo napětí, které bylo původně způsobeno poraněním nebo špatným držením těla. Toto „šetrné" držení těla pak zase vyvolává bolesti zad.

SVALOVÁ NEROVNOVÁHA
To je lékařské označení skutečného začarovaného kruhu daného nesprávným držením těla a „šetrným" držením těla. Tím trpí především hodně lidí, kteří dlouho sedí. Za svalovou nerovnováhou se skrývá narušená rovnováha mezi různými svalovými skupinami: Některé svaly jsou vlivem dlouhodobého nesprávného držení těla přetěžovány a tím i oslabovány, jiné se v reakci na to zkracují a tím nesprávné držení těla ještě zhoršují. Nejčastěji se svalová nerovnováha projevuje křivými zády. Ten, kdo stále sedí s křivými zády u psacího stolu, zatěžuje své zádové svalstvo, které se v důsledku toho oslabuje. Zároveň dochází ke zkrácení břišního svalstva. Jakmile ztratí zádové a břišní svaly svoji rovnováhu, je rovné držení těla ještě namáhavější a člověk nevědomě stále více zaujímá šetrnou pozici - tedy sedí s křivými zády. Následkem je bolest svalů a bolestivé napětí. Zlepšení nastává teprve tehdy, když dojde k prolomení začarovaného kruhu způsobeného nesprávným držením těla a svalové nerovnováhy pomocí cíleného tréninku zádového a břišního svalstva.

PATOLOGICKÉ ZMĚNY PÁTEŘE

Chybné postavení páteře, malformace těl obratlů a jiné patologické změny jako skolióza (vybočení páteře do strany), hyperlordóza (nadměrné prohnutí bederní páteře směrem dopředu) nebo kyfóza (kulatá záda) mohou vést k potížím se zády a silným bolestem, stejně jako artróza a zablokování plotének. Závažné patologické změny většinou vyžadují ortopedickou péči. Ortoped by měl rozhodnout, zda lze doporučit další cviky na posilování zad.

PROBLÉMY S MEZIOBRATLOVÝMI PLOTÉNKAMI
V důsledku nadměrné zátěže, ale i procesů stárnutí a opotřebování může rosolovité jádro ploténky deformovat okolní svazek vláken, nebo je dokonce protrhnout - tak vzniká obávaný výhřez jádra meziobratlové ploténky. K vyhřeznutí jádra meziobratlové ploténky dochází většinou v oblasti bederní páteře, kde jsou ploténky vystaveny největší zátěži. Vedle šetrných každodenních aktivit k zádům zde pomáhají především trénovaná záda. Slabé zádové svalstvo způsobuje četné potíže se zády.

DŮSLEDKY DOPRAVNÍCH NEHOD
Jedním z nejčastějších poranění v oblasti páteře je distorze páteře. V případě akutní distorze páteře můžete cvičit pouze po konzultaci s lékařem. Distorze (zkroucení) páteře se však často objevuje i delší dobu po odeznění akutních potíží občasným napětím a bolestmi šíje. Takové důsledky lze zmírnit cíleným tréninkem.